چهل درصد از ظرفیت جایگاه های CNG بلااستفاده است

به استناد آمار موجود، کل مصرف CNG در ایران حدود ۲۵ میلیون مترمکعب در روز است؛ این درحالی است که بنا بر اظهارات مسئولان این حوزه، ظرفیت جایگاه‌های سی .ان.جی در حال حاضر معادل ۴۰ تا ۴۵ میلیون متر مکعب است، این تفاوت در ظرفیت اسمی و میزان بهره برداری نشان می دهد که حدود ۴۰درصد از ظرفیت این جایگاه ها در سطح کشور بلااستفاده است.

انرژی برای رشد اقتصادی پایدار و بهبود رفاه انسان ضروری است. ارزان بودن، در دسترس بودن و کارایی در کنار ضرورت استفاده حداکثری از ظرفیتها، از ویژگی هایی است که تمایل بشر به استفاده از هریک از انواع انرژی را بیشتر می کند. اخیراً دغدغه های زیست محیطی نیز باعث شده تا پاک بودن هم به یکی از ویژگی های جذاب انرژی اضافه شود.

محمد ابراهیمی کارشناس حوزه انرژی در گفتگو با خبرنگار جهان اقتصاد، ضمن بیان مطلب فوق اظهار کرد: اگرچه در اغلب کشورهای پیشرفته گرایش به مصرف انرژی های پاک مثل انرژی الکتریسته و.. رو به رشد است اما همچنان باید سوختهای فسیلی را بزرگ ترین منبع تامین انرژِی دنیا دانست.

وی تصریح کرد: ذخایرعظیم گازی، ارزان بودن آن نسبت به سوخت‌های مایع، شبکه گسترده گازرسانی و مصرف بسیار بالای سوخت‌های فسیلی مایع در کشور، انتخاب CNG را به عنوان سوخت جایگزین از لحاظ اقتصادی در کشور ما توجیه‌پذیر می‌سازد.

ابراهیمی بیان کرد: بر پایه تحقیقات علمی، سوخت مورد استفاده در خودروهای حمل و نقل عمومی و شخصی مولفه بسیار مهمی در آلایندگی هوا است. پس تغییر الگوی مصرف از سوختهای فسیلی مایع مثل بنزین و نفت‌گاز و جایگزینی با گاز طبیعی فشرده (Compressed Natural Gas) که از پاک‌ترین منابع سوختی است این امکان را به ما می دهد تا از امتیاز گازی کشور استفاده و در محیطی با استانداردهای بالاتر زندگی کنیم.

وی ادامه داد: به استناد آمار موجود، کل مصرف CNG در ایران حدود ۲۵ میلیون مترمکعب در روز است؛ این درحالی است که بنا بر اظهارات مسئولان این حوزه، ظرفیت جایگاه‌های سی .ان.جی در حال حاضر معادل ۴۰ تا ۴۵ میلیون متر مکعب است، این تفاوت در ظرفیت اسمی و میزان بهره برداری نشان می دهد که حدود ۴۰درصد از ظرفیت این جایگاه ها در سطح کشور بلااستفاده است.

به گفته وی البته وجود ظرفیت بلااستفاده در بنگاه های اقتصادی امری غیرعادی نیست، در مواردی بهره وری پایین عوامل و عدم کارایی نسبت به سایر بنگاه های مشابه موجب بلااستفاده شدن بخشی از ظرفیت می شود اما بلااستفاده شدن ظرفیت جایگاههای CNG کشور ناشی از معطل ماندن بخشی از ظرفیت های ایجاد شده است.

ابراهیمی با بیان اینکه بررسی دلایل استفاده نشدن تمام ظرفیت جایگاه های عرضه سی.ان.جی نشان می دهد که نقش سه عامل در این میان برجسته تر از سایرعوامل است گفت: نامتناسب بودن پراکندگی جغرافیایی تعداد ۲۵۰۰ جایگاه عرضه سی.ان.جی یکی از عواملی است که به دلیل هزینه بالای زمین باعث شده تا کمبود جایگاه های CNG در کلان‌شهرها بیشتر به چشم بیاید؛ فعالان و سرمایه گذاران در این صنعت قیمت CNG را به عنوان دیگر مولفه مهم در بلااستفاده ماندن ظرفیت این جایگاه ها می دانند.

وی افزود: البته فاصله ایجاد شده بین قیمت بنزین و سی.ان.جی موجب جذابیت بیشتر این سوخت شده و مصرف‌کنندگان بیشتری را متقاعد نموده تا به استفاده از این سوخت پاک روی خوش نشان دهند و وزن سی.ان.جی را در سبد انرژی مصرفی خود افزایش دهند.

این کارشناس حوزه انرژی گفت: عامل دیگر شکل گیری ظرفیت مازاد در جایگاه‌ها؛ کمبود خودروهای سی‌ان‌جی‌سوز به دلیل عدم رغبت خودروسازان داخلی به تولید خودروی پایه گازسوز و ذهنیت‌های نادرست مبتنی‌بر پرخطر بودن مخازن تعبیه‌شده در این نوع از خودروها است.

وی مطرح کرد: درحال‌حاضر بالغ بر ۴ میلیون خودرو گازسوز در کشور وجود دارد که حدود سه میلیون خودرو توسط شرکت‌های خودروساز به صورت دوگانه سوز تولید و حدود یک میلیون خودرو نیز از طریق طرح گازسوز کردن خودروها به ناوگان حمل و نقل کشور اضافه شده اند.

وی بیان کرد: البته براساس ادعای مسئولان دولتی مرتبط با این بخش، برنامه دوگانه سوز کردن یک میلیون و ۴۶۰ هزار خودروی عمومی در کشور آغاز شده است که با اتمام آن میزان مصرف CNG تا ۳۵ میلیون مترمکعب در روز افزایش خواهد یافت و ظرفیت بلااستفاده جایگاه ها به کمتر از ۲۰درصد خواهد رسید.

وی خاطرنشان کرد: با توجه به اینکه سهم CNG از سبد سوخت حدود ۲۰ تا ۲۵درصد برآورد می شود و برخورداری از ذخایر گازی و نیز شبکه گسترده خطوط انتقال عادی و فشار قوی گاز از مزیت های کشور به حساب می آید؛ لذا سیاست گذاری دولت در راستای افزایش این سهم، به منظور جایگزینی سی.ان.جی با بنزین و نفت گاز از طریق متنوع سازی سبد سوخت مصرفی و بهره گیری از حداکثر ظرفیت جایگاه های فعلی CNG جزء بدیهی و سهل الوصول ترین اقدامات قابل اجرا است.

وی در پایان اظهار کرد: اقدامی که علاوه بر کمک به نگهداشت محیط زیست، امکان صرفه جویی در سوخت مایع مصرفی خودروهای شخصی و عمومی را ایجاد کرده و موجب می شود تا امکان صادرات مازاد این سوخت نیز فراهم گردد.
لینک یادداشت در جهان اقتصاد

مطالب مرتبط

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *